dekoracja wnetrz, DIY ( zrob to sam ), Lifestyle

Nasz nowy projekt – tablica

Październik i listopad są miesiącami w których Marysi szkoła baletowa corocznie przygotowuje się do inscenizacji „Dziadka do orzechów”. Czym bliżej do samego przedstawienia tym próby są bardziej intensywne i odbywają się również w niedziele co dla nas oznacza mniej weekendowych wypadów i więcej czasu spędzonego w domu. To jest czas kiedy wykonujemy najwięcej prac domowych, zmian dekoracyjnych i projektów DIY. Tak było właśnie w ostatni weekend kiedy to postanowiliśmy dokonać zmian w jadalni. Dyskutowaliśmy długo i każdy miał wiele świetnych pomysłów aż w pewnym momencie przypomniałam sobie, że Marysia od długiego czasu prosiła o zakup tablicy. I tak właśnie narodził się pomysł aby w zabawny sposób dodać charakteru naszej jadalni. Wykonanie własnej tablicy jest łatwiejsze niż  by się mogło wydawać. Specjalna farba tablicowa jest dostępna prawie w każdym sklepie z farbami jak również w internecie. My jednak postanowiliśmy wykonać własną farbę gdyż wszystkie niezbędne składniki mieliśmy pozostałe z poprzednich projektów. Jedyne co, to musieliśmy kupić płytę pilśniową. Przygotowanie własnej farby ma tą zaletę, że można ją wykonać w dowolnym kolorze. Składniki i sposów wykonania farby do tablicy znajdziecie na końcu wpisu.

dsc_0062r

Oto co potrzebne:

1 puszka farby tablicowej ( lub przygotowanej według mojego przepisu)

płyta pilśniowa przycięta do pożądanego rozmiaru ( nasza to 90 cm x 180 cm)

pędzel lub wałek gąbkowy ( my użyliśmy wałek)

rynienka na farbę jeśli użyjecie wałka

4-6 śrub do przymocowania tablicy do ściany

dsc_0048r

Jeśli użwasz gotowej farby tablicowej zastosuj się do instrukcji na opakowaniu

Własną farbę tablicową przygotuj zgodnie z przepisem na końcu postu.  Przed przystąpieniem do mieszania przygotuj płytę i wałki tak aby zacząć malowanie zaraz po wymieszaniu składników. Farba tablicowa schnie bardzo szybko. Pomaluj jedną warstwę i pozostaw do wyschnięcia. Nasza tablica była stosunkowo duża więc początek był  już suchy gdy Mike malował koniec tablicy. Nakładaj kolejne warstwy aż do wyczerpania farby.  Po zakończeniu malowania pozostaw do wyschnięcia przez około 1 godzinę przed przytwierdzeniem tablicy do  ściany.

dsc_0053r

Obiecaliśmy Marysi, że poczekamy z projektem do jej powrotu z próby. Przez zmianę czasu było już całkiem ciemno gdy się zabraliśmy do pracy

dsc_0057r

Ze względu na długość tablicy użyliśmy 6 śrub do jej zamontowania

dsc_0058r

dsc_0059r

tablica wisi gotowa do zaprawy

dsc_0061r

W celu zaprawienia pokryj cała tablicę kredą a następnie wytrzyj suchym ręcznikiem lub ścierką

dsc_0090r

pod tablicą zamontowaliśmy małą półeczkę do przechowywania kredy i gotowe!

dsc_0087r

Oto jak wykonać własną farbę tablicową:

2 szklanki ( 500ml) farby lateksowej w dowolnym kolorze

1 szklanka ( 250ml) gładzi szpachlowej

około 1/3 szklanki letniej wody

W małym pojemniku wymieszaj bardzo dokładnie gładź szpachlową z wodą do uzyskania konsystęcji gęstej śmietany. Dodaj mix do farby i wymieszaj dokładnie. Działaj szybko gdyż farba szybko schnie.

Ilość jaką tu podaję jest wystarczająca do pomalowania tablicy o wymiarach 90 cm x 180 cm. kilkoma warstwami.