dekoracja wnetrz, DIY ( zrob to sam )

Stolik z pnia drzewa – Zrób to sam

Spędzanie czasu na dworzu i obcowanie z naturą jest niewątpliwie jedną z moich największych przyjemności dlatego też bardzo lubię wprowadzać naturalne elementy do naszego mieszkania. Meble wykonane w drewna, pólki i naturalne materiały można znaleźć w całym domu gdyż, przynajmniej w moim odczuciu sprawiają one, że otoczenie nabiera ciepła i przytulnośći. Tak też zawsze poszukując nowych elementów ostatnio dodałam takie oto skarby: stoliki wykonane z pnia drzewa. Już od dawna widziałam je w prawie wszystkich magazynach wnętrzarskich i nosiłam sie z zamiarem wykonania własnych ale nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiednich pni. Zawsze były albo za duże albo nie równo ucięte. W końcu, nie tak dawno wypatrzyłam cały stos przy drodze blisko dzieci szkoły. Zaraz po szkole pojechaliśmy na miejsce i załadowaliśmy tyle ile byliśmy w stanie zmieścic w bagażniku. Ktokolwiek wyciął to drzewo zrobił naprawde dobrą robotę, ponieważ wszystkie kawałki były przycięte równiusieńko. I oto jak pniaki przemieniły sie w stoliki które również pełnią rolę stołków…

Oto co potrzebne:

DSC_0369r

równo ucięty pień drzewa

długi, gruby śróbokręt

młotek

szlifierka elektryczna lub ręczna z papierem ściernym o grubości 60 (gruboziarnisty)

Oto jak zrobić:

Jeśli drzewo jest świeżo ścięte lub jeśli pnie leżały na dworzu, przynieś je do mieszkania lub garażu i susz przez minimum jeden miesiąc. To bardzo ułatwi usuwanie kory.

Przy użyciu sróbokrętu i młotka usuwamy korę. Następnie szlifujemy papierem ściernym usuwając wszelkie niepożądane elementy. Należy dobrze wygładzić wszelkie zadry i ostre brzegi.

Ja użyłam jedynie papieru o grubości 60 ( grubozoiarnisty) i pozostawiłam tunele wykonane przez korniki w celu bardziej naturalnego wyglądu. Jeśli wolisz równomierną powierzchnie i bardziej jednolity ton drewna to zalecam głębsze szlifowanie a następnie użycie drobniejszego papieru ściernego.

Opcjonalnie drewno można wykończyć woskiem, bejcą lub pomalować farbą do drewna.

DSC_0335r

przy pomocy młotka i śróbokrętu usuwamy korę. Umieść sróbokręt na łączu drewna i kory. Czym suchsze drewno tym łatwiej usunąć korę

DSC_0340r

DSC_0356r

każdy projekt idzie dużo łatwiej jak się ma dobrych pomocników :)

DSC_0014r

jak narazie wykonaliśmy trzy stoliki/stołki z czego pierwszy wyszlifowałam przy pomocy szlifierki elektryczne a dwa pozostałe wyszlifowaliśmy z Bryan’em ręcznie. Jak wspomniałam wcześniej, ja lubię te róznice w tonie i niedoskonałości ale jeśli wolisz jednolity kolor i powierzchnie to głebsze szlifowanie jest wskazane.

DSC_0021r

…w trakcie gdy my pracowaliśmy nad dwoma pieńkami, Ms Lips testowała ten pierwszy…

DSC_0344r

DSC_0377r

DSC_0379r