Gotowanie, Zdrowie i uroda

Chrupiące chipsy z jarmużu

Jak już kiedyś wspominałam, wielu zakupów żywnościowych dokonujemy w pobliskich sklepikach farmerskich. Jednak nie zawsze i nie wszystko jest tam dostepne zwłaszcza w okresie późnojesiennym do wszesnowiosennego gdy z oczywistych powodów nie mozna nabyć lokalnych warzyw czy owoców. Rozwiązaniem problemu jest dla nas sklep z żywnoscia naturalną. Poza bliskością od naszego domu ma on jedną wielką zaletę, mianowicie ceny tam oferowane niejednokrotnie sa niższe niż te w supermarkecie i w dodatku wszystkie warzywa i owoce sa organiczne. Dodatkowo, sklep oferuje krótkie promocje na pewne artykuły i każda wizyta jest dla mnie ekscytujacym wydarzeniem gdyż czesto nie wiem co jest w danym momencie na wyprzedaży. W tym tygodniu króluje jarmuż! Wiec już mieliśmy zupe z fasolową z jarmużem, jarmuż z grzybami i góra czosnku, pierozki z serem i jarmużem no nasze ostatnio ulubione : chipsy z jarmużu!!!! Wszystko dzieki Doktorowi Oz i jego rodzinnej ksiazce kucharskiej. Jego rodzina je wiele fantastycznych wegetariańskich dań co bylo głónym powodem zakupienia przeze mnie tej ksiażki. Mamy ją od niedawna i jeszcze nie wypróbowalismy wielu przepisów ale jak na razie chipsy jarmużowe są hitem w naszym domu! A skoro nasz sklepik rozdaje jarmuż prawie za darmo to oczywiście chipsy można znaleźć w każdej misce jaką mamy w domu!

Dzisiejszy przepis jest dokładna kopią z ksiażki ale tak naprawde sama kombinacja przypraw może być nieskończona i nawet jedynie z samą solą morska też sa wysmienite. Najważniejszy jest sposob pieczenia aby je pięknie wysuszyć a nie spalić. Bardzo latwe w przygotowaniu i poważnie uzależniające :) Dziękujemy rodzinie Oz za ten wspaniały przepis. Życzymy smacznego!

Oto co potrzebne:

DSC_0536r

1 duży pęczek jarmużu

3 łyzki oliwy z oliwek

2 łyzeczki suszonego oregano

2 ząbki czosnku ( przeciśnięte przez wyciskarkę)

1/2 łyżeczki soli truflowej

1/8 łyżeczki pieprzu kajeńskiego

1/4 szklanki łuskanych nasion konopii

2 płaskie blachy do pieczenia

Oto jak zrobic:

Dwie kratki w piekarniku ustawiamy na dwóch najwyższych poziomach. Piekarnik podgrzewamy do 150C/300F .

Liście jarmużu usuwamy z łodyżek. Najłatwiej jest przeciagnac liscie między palcami. W miseczce mieszamy wszystkie składniki z wyjątkiem nasion konopii. Dobrze mieszamy upewniając się,  że jarmuż jest dobrze pokryty mieszanką oliwy i ptrzypraw. Nastepnie, ciągle mieszając powoli posypujemy nasionami konopii. Dzielimy na dwie części i rozkładamy na blachy do pieczenia. Pieczemy przez 20 minut a następnie zmieniamy pozycje blach. Pieczemy przez kolejnych 15-20 minut. Czasem gdy liscie jarmużu nie sa zbyt grube chipsy moga byc gotowe po ok 30 minutach pieczenia. Warto sprawdzać aby nie spalic. Chipsy staną się jeszcze bardziej chrupkie po całkowitym wystygnięciu.

DSC_0525r

DSC_0531r

DSC_0288r

usuwamy liście z łodyżek

DSC_0540r

mieszamy przyprawy z oliwą z oliwek i dokładnie mieszając rozprowadzamy równomiernie na liściach

DSC_0548r

ciągle mieszając powoli posypujemy nasionami konopii

DSC_0555r

gotowe i do piekarnika

DSC_0566r

teraz już tylko pozostało chrupanie tych pyszności!